5 Yaş Santranç Eğitimi
Buradasınız: Anasayfa / 5 Yaş Santranç Eğitimi
5 Yaş Santranç Eğitimi

5 Yaş Satranç Eğitimi Hakkında 2005 yılında Türkiye Satranç Federasyonu ve MEB ile yapılan bir protokolle satranç okullarda seçmeli ders olarak gösterilmeye başlandı. Bununla beraber pek çok veli satranç eğitiminin faydalarından kaç yaştan itibaren yararlanabileceklerini merak etmekte.
Anaokullarında satranç eğitimi 5 yaşından itibaren başlamakta. 5 yaşındaki bir çocuk iyi öğretmenin rehberliğinde satranç oynamayı belli kurallar hariç öğrenebilir. Öğretmene düşen çocukları sıkmadan hikayelerle ve uygulamalarla öğretmektir. Bu yaş grubunda eğitim süresi 20 dakikayla sınırlandırılırsa daha çok verim alınacaktır. Eğer 12 kişil bir sınıf varsa öğrencilere altışar kişilik gruplar halinde 20?şer dakika ders verilmesi verimli olacaktır.

Okulda bir bahçe satranç takımı varsa çocukların satranca karşı daha da istekli olduğu gözlemlenmiştir. Satranç dersi boyunca çocuklar pasif durumda kalmamalıdır. Örneğin kalenin hareketi öğretildiyse öğrencilere hemen kale ile hareket yapma şansı verilmeli. Bu şekilde öğretmen de öğrencinin hareketi öğrenip öğrenmediğini denetleme şansı bulur. Satrançta birebir eğitim tabii ki pek çok derste olduğu gibi çok daha hızlı öğrenme sağlar. Yine çalışmaları 20 dakika ile sınırlamak şartıyla veli yukarıdaki rehber kaynaklarla çocuğuna satranç oynamayı öğretebilir. Eğitim yine muhakkak pratikle desteklenmelidir. Örneğin kalenin hareketini öğrettiyseniz kalenin karşısında değişik yerlere alabileceği taşları dizebilirsiniz. Hatta taşları dizerken çocuğunuzun gözlerini kapatmasını isteyerek dersi gizemli ve eğlenceli hale getirmek mümkün. Çocuğunuz çaktırmadan tahtaya bakabilir ve de bu ayrı bir eğlence konusu olacaktır.

Belli taşların hareketini (Örneğin Kale, Fil, Vezir) öğrettikten sonra tahtaya bol miktarda birbirini yiyebilecek taş koyarak mini bir oyun başlatın. Çocuğunuz taş yiyerek zafer kazanmanın zevkini yaşasın. Çocuğun içinde satranca karşı sevgi oluşturursanız devamı hızla gelecek ve dediklerinizi can kulağıyla dinleyecektir.

Satranç eğitmeni olarak eğlenceli bir eğitim ile kendi oğluma 4 yaşında satranç oynamayı öğrettim. Açıkçası çocuğun satranç oynamayı erken öğrenmesi satrançtan daha faydalanacağı anlamına gelmez. Bu yüzden 5 yaştan önce satrancı çocuğun gündemine sokmaya gerek yok. Üstelik yaş küçüldükçe eğitimin zorlaştığı da bir gerçektir.

Satranç eğitiminde bilgisayar ve internetin faydası da oldukça fazla Satranç Oyna Bölümünde Taş Yemece bölümü ile taşların hareketini pekiştirtebilirsiniz. Aynı bölümde Türkçe Satranç Programı oldukça kolay bir bilgisayar. Siz de çocuğunuza yardım ederek onun kazanmasını sağlayın. İlk oyunlarını sizle yapacak. Ona bol bol taş yeme fırsatı verin ve onun kazanmasını sağlayın.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın